04.2.2.6. Minden, amit a tervezők 2025. január 15-étől kötelező felelősségbiztosításáról tudni lehet! (Frissítés: 2024.12.23.)
Utolsó frissítés: 2025.01.14. 22:13
Közzétéve: 2024.10.29. 21:58
A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény (Méptv.) 2024. október 1. napján hatályba lépő rendelkezései alapján a tervezőket érintő felelősségbiztosítási szabályok is megváltoznak. A tervező a tervezési szerződésben vállalt valamennyi tervezői szolgáltatás körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. A kötelező tervezői felelősségbiztosítással a tervezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie azzal, hogy 2025. január 15-e után is fenn kell tartani azt a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet 6/A. § (1) bekezdése szerinti felelősségbiztosítást, amely olyan építőipari kivitelezésre vonatkozik, amelyre az e rendelet szerinti felelősségbiztosítás nem nyújt fedezetet.
A kötelező felelősségbiztosítás jogszabályi háttere
A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény (Méptv.) 2024. október 1. napján hatályba lépő normaszövege, mind a tervezők, mind a kivitelezők vonatkozásában kötelező felelősségbiztosításra vonatkozó rendelkezést tartalmaz.
Méptv. 68. § (8) bekezdés
Az építészeti-műszaki tervezési tevékenység végzésének feltételeként az e törvény szerint megfelelő tervezői jogosultságon felül az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet kötelező felelősségbiztosítást ír elő. |
Méptv. 69. § (3) bekezdés
A vállalkozó kivitelezői tevékenység folytatásához kormányrendelet felelősségbiztosítást ír elő, továbbá referenciát vagy a vállalkozó kivitelező teljesítésre való alkalmasságát igazoló minősítést írhat elő. |
A részletszabályokat a kivitelezők esetében a 191/2009. (IX. 15.) Korm.rendelet (Kivitelezési kódex) a tervezők esetében a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet (Szakmagyakorlási kódex) tartalmazza. A hivatkozott jogszabályokban 2024. október 1-jei hatállyal az egyes építésügyi tárgyú kormányrendeleteknek a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény hatálybalépésével összefüggő módosításáról szóló „salátrendelet” iktatta be a felelősségbiztosításra vonatkozó előírásokat (a kormany.hu oldalon közzétett tervezet szövegét IDE kattintva ismerhetik meg).
A Szakmagyakorlási kódex 15/F. § (1) bek.:
A tervező a tervezési szerződésben vállalt valamennyi tervezői szolgáltatás körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. A felelősségbiztosítási szerződést a tervező javára – szerződőként – más személy vagy a tervezőt foglalkoztató cég is megkötheti, ebben az esetben a felelősségbiztosítási szerződés biztosítottjaként a tervezőt kell nevesíteni. |
A felelősségbiztosítás minimális szakmai paraméterei
A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania a tervezési szakmai előírások, szabályok és a tervezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan
- személyi sérüléses károkra
- dologi károkra
- valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra,
amely károk megtérítéséért a tervező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik [266/2013. (VII.11.) Korm.rend. 15/G. § (1) bek.].
Alvállalkozók biztosítása
A felelősségbiztosításnak tartalmaznia kell úgynevezett alvállalkozói kiterjesztést is.
A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított tervezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint a tervezői szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, melyekért a biztosított tervezőt kártérítési felelősség terheli [266/2013. (VII.11.) Korm.rend. 15/G. § (2) bek.].
A felelősségbiztosítási limit összegek
A felelősségbiztosítási limitek esetében négy kategóriát határoz meg a kormányrendelet, differenciálva a projekt alapú és határozatlan tartamú biztosítási szerződések között.
A határozatlan tartamú biztosítási termékek esetében a káreseményenkénti és éves felelősségbiztosítási limit megfogalmazása nem egyértelmű.
A 2024. október 1. napját követő időszakban számos biztosítói egyeztetés zajlott le, többek között a limitek értelmezését illetően is. A biztosítási szektor a limitek értelmezését illetően az alábbi közös álláspontra helyezkedett [266/2013. (VII.11.) Korm.rend. 15/H. § (1) bek.]:
Biztosítás kategória |
Éves nettó jövedelem |
Határozatlan tartamú szerződés esetén |
Projekt alapú biztosítás esetén |
1. |
20 millió forintot nem haladja meg |
10 millió forint / kár |
10 millió forint / kár / év |
2. |
20 millió forinttól 100 millió forintig |
20 millió forint / kár |
20 millió forint / kár |
3. |
100 millió forinttól 1 milliárd forintig |
50 millió forint / kár |
50 millió forint / kár |
4. |
1 milliárd forint felett |
100 millió forint / kár |
100 millió forint / kár |
Értelmezési kérdésekben az elkövetkező időszakban is várhatóak biztosítói állásfoglalások és szakmai vélemények. Változások esetében haladéktalanul frissítjük a cikkünket.
Kérdéseire az Euro-Sales Kft. által összeállított GYIK-ban is megtalálhatja a választ
Az Építésijog.hu előfizetői a „2025. évi kötelező tervezői felelősségbiztosítási 1x1 – Gyakran ismételt kérdések-válaszok” összeállításban a felelősségbiztosítással kapcsolatos konkrét kérdésekre kaphatnak válaszokat. Az Euro-Sales Kft. folyamatosan bővíti a GYIK-ot (jelenleg 10 kérdést-választ tartalmaz).
Hol és hogyan lehet megkötni a biztosítást?
A kötelező tervezői felelősségbiztosítással a tervezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie, de 2024 decemberében már megjelentek az első kötelező felelősségbiztosítási termékek. Az Euro-Sales Kft. közreműködésével készített, IDE kattintva elérhető tájékoztatónkból kiderül, hogy van arra is lehetőség, hogy teljesen online kössék meg a kötelező felelősségbiztosítást.
Építési jog 2025. – Tervezés és beruházás az új jogszabályok alapján - konferencia és webinárium 2025. január 29-én
MAGYAR ÉPÍTÉSZ KAMARA (MÉK bírálati sorszám: 2025/18):
– személyes részvételre 2 pont
– online részvételre 1,5 pont
TOVÁBBI RÉSZLETEK, JELENTKEZÉSI FELTÉTELEK >>