Munkajogi változások 2013-ban

Szerző:  Építésijog.hu

Utolsó frissítés: 2015.01.26. 16:41

Közzétéve: 2012.12.28. 21:09

A 2013. évben életbe lépő módosítások az építkezőket építőiparban dolgozókat nem csak az építésügyi jogszabályok változása kapcsán érinti, hanem a munkajogi jogszabályok változása kapcsán is. Az új Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) több rendelkezése már 2012. júliusában hatályba lépett, egy további része 2013. január 1. napjával lép hatályba. Jelen cikkben röviden össze kívánjuk foglalni a 2013-ban életbe lépő módosításokat, azok kihatásait az építőiparban dolgozókra.


A szabadság szabályozása


Az Mt. alapján a szabadság időtartama az továbbra is 20 nap, melyen felül a munkavállalót   pótszabadság illeti meg. A 30 napnál tovább tartó keresőképtelenség, például súlyos betegség után nem jár a dolgozónak szabadság. Így ha valaki 7 hónapig marad ki a munkából, az első hónapra megilleti őt szabadság, de a maradék hat hónapra nem. Ez akkor is életbe lép, ha adott naptári évben a dolgozó többször is beteg kisebb-nagyobb időszakokban, és ezeket összeadva túllépi a munkavállaló a 30 nap keresőképtelenséget.


A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – legfeljebb két részletben – a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A szabadságot eltérő megállapodás hiányában úgy kell kiadni, hogy tartama legalább összefüggő 14 napot elérje. A szabadságot továbbra is napban kell megállapítani, azonban ha a napi munkaidő mértékétől eltérő munkaidő-beosztás esetén a munkavállaló a szabadság kiadása során a beosztással azonos tartamra mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól és a kiadott szabadságot ezzel egyező óraszámban kell elszámolni és kiadni.
A felek megállapodással eltérhetnek a szabadság kiadásával kapcsolatos főszabályoktól,és köthetnek olyan megállapodást is, mely szerint az alap és az életkor szerint járó pótszabadság együttes mértékének 1/3-át az esedékesség évét követő év végéig adja ki a munkáltató.

Pótszabadság

A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb

a) egy gyermeke után kettő,

b) két gyermeke után négy,

c) kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság jár [2012. évi I. tv. 118. § (1) bek.].

A pótszabadság fogyatékos gyermek után további két munkanappal nő [2012. évi I. tv. 118. § (2) bek.].


Betegszabadság

Az Mt. 126.§-a szabályozza a betegszabadság kérdését. Naptári évi mértéke továbbra is 15 munkanap, azonban lényegi változás a megszokott gyakorlathoz képest, azon korlátozás megszűnése, mely szerint, ha a munkavállaló az év folyamán már munkaviszonyban állt az ott igénybe vett betegszabadságot figyelembe kellett venni, így a tárgyévi együttes mérték nem haladhatta meg a 15 munkanapot. Éves mértéke az [Mt. 126. § (1)] bekezdésében meghatározott 15 munkanap, melyet időközi belépőknél arányosítani kell. Mivel a fél napot elérő töredéknap egész munkanapnak számít [Mt. 126. § (5)], ezért jelen esetben a munkavállalót megillető betegszabadság mértéke 7 munkanap lesz függetlenül attól, hogy 2013-ban volt-e már betegszabadságon. Mértéke továbbra is a távolléti díj 70%-a az [Mt. 146.§ (4)] alapján, azzal a változással, hogy az [Mt. 147.§ (2)] szerint az arányos bérpótlék is megilleti, ha az irányadó munkaidő-beosztása alapján bérpótlékra lett volna jogosult.


A kiküldetés szabályai

 

A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás tartama naptári évenként továbbra is 44 munkanap vagy 352 óra lehet. Ha a munkaviszony év közben kezdődött arányosítani kell. Munkavállaló kölcsönadása: A dolgozót átmenetileg foglalkoztathatják már munkakörben, más telephelyen, de még más cégnél is.  Az áthelyezés  évente legfeljebb 44 nap, vagy 352 munkaóra lehet. Az Mt. a kiküldetéshez, áthelyezéshez földrajzi korlátokat nem állít fel.


Távolléti díj


A távolléti díj elszámolásánál a jövőben külön vizsgálni kell azt is, hogy a kieső idő vagy egyéb jogosultság alapján járó távolléti díj idejére a munkavállalóval volt-e közölve munkaidő beosztás és az alapján jogosult lett volna e valamilyen pótlékra. A vonatkozási időszakban a munkavállalóval volt érvényes munkaidő beosztás közölve. Abban az esetben, ha a munkavállaló a vonatkozási időszakban olyan munkavégzésre volt beosztva, mely alapján pótlék járt volna részére a kieső időre megilleti az alapbérével egyező távolléti díja és ezen felül minden beosztás szerint járó bérpótléka. Külön érdemes figyelni ilyenkor arra is, hogy a munkavállalót minden beosztás szerinti pótlék (így többek között a vasárnapi, éjszakai pótlék stb.) megilleti, nemcsak azok melyeket rendszeresen kap.


A vonatkozási időszakra a munkavállalónak nincs munkaidő beosztása. Abban az esetben, ha a munkavállaló a vonatkozási időszakban nem volt munkavégzésre beosztva mindig a megelőző 6 hónap tényleges pótlékfizetését kell vizsgálni, de csak a jogszabályban meghatározott pótlékok körében. Vizsgálni kell, hogy a megelőző 6 hónapban beosztás szerinti munkaórák legalább 30%-ában volt-e éjszakai és műszakpótlékra jogosító munkavégzés. Ha volt, a távolléti díj számítása során az alapbéren felül ezt is figyelembe kell venni. Továbbá azt is vizsgálni kell, hogy a megelőző 6 hónapban volt-e átlagosan 96 óra ügyelet, készenlét. Ha volt, a távolléti díj számítása során ennek figyelembevétele szintén kötelező.


Munkaszüneti napok 2013-ban


Végezetül nézzük meg hogyan alakulnak a munkaszüneti napok 2013-ban és a körülöttük lévő munkarend. A 2013. évi munkaszüneti napok körüli munkarendet a nemzetgazdasági miniszter 28/2012. (IX. 4.) NGM rendelete szabályozza, mely szerint a következő évben három munkanap áthelyezést határoztak meg:

2013. augusztus 24., szombat munkanap

2013. augusztus 19., hétfő pihenőnap

2013. december 7., szombat munkanap

2013. december 24., kedd pihenőnap

2013. december 21., szombat munkanap

2013. december 27., péntek pihenőnap

Időben értesítjük önt
a jogszabályváltozásokról

Kérje INGYENES értesítőnket a változásokról! Sok időt megtakaríthat, elkerülheti a bírságokat és jogvitákat!

Feliratkozás itt